فاجعه سوم اسفند قلبهای همه شیعیان عالم وتمامی محبان اهل بیت وطهارت را آرزده وغمگین کرد.

تروریست های وهابی القاعده در روز چهارشنبه  سوم اسفند ماه ١٣٨۴در اقدامی گستاخانه حرم مطهر عسکریین (ع) امامان دهم ویازدهم شیعیان را بامب منفجرکردند و حرمت این مکان مقدس را شکستند.

این اقدام موجی از خشم و انزجار در میان ملت عراق، شیعیان و همه مسلمانان دوستدار خاندان عصمت و طهارت (ع) به وجود آورد.

در اینجا به برخی از واکنشهای انجام شده در آن زمان اشاره کوتاهی می شود :

- حضرت ایت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از این حادثه در پیام مهمی ضمن تسلیت مصیبت بزرگ هتک حرمت مرقد مطهر حضرات عسکریین (ع) سرویس‌های جاسوسی اشغالگران و صهیونیست‌ها را طراحان اصلی این جنایت بزرگ دانستند و تصریح کردند: «علما و بزرگان جهان اسلام و عموم مسلمان به ویژه مردم شیعه و سنی عراق باید ضمن هوشیاری در قبال سیاست خطرناک تفرقه‌افکنی دشمنان، خویشتن‌داری خود را حفظ و همدلی با برادران مسلمان را بیش از پیش رعایت کنند.»

- مراجع عظام تقلید با صدور اطلاعیه های جداگانه ای ضمن محکوم کردن انفجار بمب و هتک حرمت حرم مطهر حضرت امام هادی (ع) امروز پنجشنبه را عزای عمومی اعلام کردند.

آیت الله محمد فاضل لنکرانی: دشمنان اسلام که این روزها از حیات مجدد عراق و بازگشت مجدد عظمت به این کشور بیمناک گشته اند به دنبال ایجاد جنگهای داخلی و تفرقه بین مسلمانانند که با هوشیاری مسلمانان به اهداف خود نخواهند رسید. اینجانب با چشمی اشکبار و قلبی داغدار این مصیبت را تسلیت گفته و روز شنبه درس خود را به عنوان عزا تعطیل کرده و سوگوار خواهم بود.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی: به نظر می رسد این توطئه ادامه توطئه به ساحت مقدس پیغمبر اکرم (ص) باشد، مخصوصا اشغالگران و دشمنان عراق بعد از شکست در انتخابات آن کشور برای ایجاد جنگ داخلی دست به این جنایت عظیم زده اند. ما این جنایت عظیم را قویاً محکوم می کنیم و حفاظت از اعتاب مقدسه و مجازات شدید عاملان را از دولت عراق خواهانیم.

آیت الله حسین نوری همدانی: ما این اعمال ضد انسانی را محکوم می کنیم و با تعطیل کردن درس های حوزه های علمیه و اعلان عزای عمومی با مراجع محترم و حوزه های علمیه عتبات عالیات به سوگ می نشینیم. به مردم مسلمان عراق توصیه و تاکید می کنیم که در برابر نقشه های دشمنان اسلام هوشیار باشند و وحدت و اتحاد خویش را بیش از پیش حفظ کنند.

آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی: تروریست هایی که در سال های اخیر دست به کشتار انسان های بیگناه زدند و اعمال شیطانی خود را منسوب به اسلام کردند، اکنون می خواهند که با دامن زدن به اختلافات مذهبی باعث شلعه ور شدن آتش درگیری های داخلی و ایجاد جنگ مذهبی در کشور مظلوم عراق شوند و ثبات و استقرار این کشور را برهم زنند تا به اهداف خویش نایل آیند. فاجعه انفجار در حرم مطهر حضرت امام هادی قلب تمامی شیعیان و دوستداران خاندان پیامبر اکرم (ص) را داغدار کرد. اینجانب ضمن قدردانی از محکومیت این عمل توسط جمعی از علمای اهل سنت از تمامی مسلمین می خواهم در برابر این فجایع سکوت نکنند و با تمامی توان درصدد مقابله با آن برآیند و اجازه ندهند که قداست و معنویت اسلام توسط عده ای متحجر و مزدور به زیر سؤال برود و برائت خود را از اعمال سبعانه آنان اعلام دارند.

آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی انفجار بمب در حرم مطهر امام هادی (ع) عمق جنایت دشمنان را با اسلام ظاهر کرد. اینجانب ضمن محکوم کردن جنایت هولناک و انفجار حرم مطهر حضرت امام هادی (ع)، اعلام عزای عمومی کرده و از حوزه های سراسر کشور می خواهم که روز شنبه دروس خود را تعطیل کرده و اقامه عزا کنند.

آیت الله وحید خراسانی در کلاس درس خود با اظهار تأسف از حادثه ناگوار انفجار حرم امام هادی(ع) از دولت جمهوری اسلامی خواست که تنها به محکوم کردن قناعت نکند بلکه باید در این مصیبت مملکت را یک پارچه عزا کنند. وی تأکید کرد: این قبله دوباره چنان برپا خواهد شد و با عظمتی چند برابر گذشته ساخته خواهد شد که چشم دنیا را خیره کند.

آیت الله جعفر سبحانی نیز در کلاس درس خارج فقه تصریح کرد: تخریب خانه عسگریین خبر ناگواری بود که من بسیار متأثر شدم جایی که آن دو بزرگوار مدفون هستند خانه آنها بوده و اینها خانه هایی هستند که قرآن درباره آن بحث می کند. احترام آن بر همگان واجب است و کسانی که هتک حرمت می کنند نه به قرآن معتقدند و نه در ذات خود طهارت دارند.

آیت الله میرزاجواد تبریزی نیز با اعلام اینکه هنوز هتاکی ناپاکان به ساحت مقدس رسول گرامی اسلام(ص)، پایان نیافته است، جسارت عده ای ناپاک به حرم مقدس امامین عسکریین را محکوم کرد. وی افزود: بر مسلمانان به خصوص محبین راستین آن امامین (ع) تکلیف است که به هر نحو ممکن انزجار خود را به گوش جهانیان برسانند واز مظلومیت اهل بیت(ع) دفاع کنند.

به دنبال هتک حرمت حرم مطهر حضرت امام هادی(ع) در سامرای عراق، مراجع عظام تقلید و حوزه علمیه قم روز پنج شنبه را روز عزای عمومی اعلام کردند.

حجت الاسلام سید هاشم حسینی بوشهری ( مدیر حوزه علمیه قم) دیروز با اعلام این خبر افزود: به همین مناسبت امروز ساعت 10 صبح مراسمی در مسجد اعظم قم با حضور طلاب و روحانیون در اعتراض به این اقدام وحشیانه برگزار می شود وی یادآور شد: حوزه های علمیه سراسر کشور نیز روز شنبه یک پارچه تعطیل خواهند بود و آیین هایی در محکومیت این هتک حرمت برگزار می شود.

همچنین جامعه مدرسین و دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم با صدور بیانیه هایی انفجار بمب در حرم مطهر امام هادی(ع) را محکوم کردند و خواستار حفظ وحدت مسلمانان اعم از شیعه و سنی و خنثی کردن توطئه های دشمنان شدند.

-    تظاهرات اعتراض آمیز مردم عراق از همان روز در شهرهای مختلف این کشور در واکنش به واقعه انفجار مرقد امامان هادی (ع) و حسن عسکری(ع) شدت گرفته است.

-    بعد از وقوع این واقعه و به خواست مراجع شیعه مردم به خیابان‌ها ریخته و دست به تظاهرات وسیعی زده‌اند. متاسفانه در بعضی از شهر‌ها مانند بغداد مردم خشمگین شده و درگیری ها بالا گرفت که درنهایت تعدادی نیز زخمی شده‌اند.

-    اما درباره واکنش دیگر کشورها نسبت به حادثه انفجار حرم های مطهر گفت: تاکنون کشورهای اردن، امارات متحده عربی، بریتانیا، کویت، ایالات متحده، ترکیه و ایران به شدت این حادثه را محکوم کرده‌اند و بیانیه‌های جداگانه‌ای در محکومیت این واقعه جنایتکارانه صادر کرده‌اند.

-    در همین حال نماینده مجلس اعلای اسلامی عراق در ایران نیز در مصاحبه‌ای خبر درباره اجتماع مراجع شیعه عراق در شب گذشته گفت: «در این اجتماع که در منزل آیت الله سیستانی انجام شد، تمامی مراجع شیعه نجف حضور داشتند. آن‌ها با صدور بیانیه‌ای از مردم خواستند تا دست به تظاهرات مسالمت‌آمیز زده و هیچ اقدام تلافی‌جویانه‌ای انجام ندهند. حاضران در این اجتماع به شدت واقعه اخیر در تخریب حرم های مطهر را محکوم کرده و اخطار داده‌اند که ممکن است این حادثه آتش جنگ داخلی و طایفه‌ای را در کشور مشتعل کند، لذا از مردم خواسته‌اند تا در حفظ اتحاد خود با یکدیگر کوشا باشند.

 منابع :

    -      خبرگزاری فارس

-   http://www.taze.ir/papshow.php?ni=38

     -  www.hawzah.net/Hawzah/Magazines/MagArt.aspx     

http://samera.ir/content/view/16/34   -          

نگارش در تاريخ دوشنبه ۳ اسفند ۱۳۸۸ توسط پیـوند آل محمد (ص) | نظرات()