بسم الله الرحمن الرحیم

 

وصلی الله علی محمد وآله الطیبین الطاهرین

 

 

یکی بود یکی نبود غیر از خدا هیچکس نبود، زیر گنبد کبود پسرکی بود به اسم حسنک

این پسر خیلی زبروزرنگ وحاضر جواب بود، اما پیش خودش فکرمی کرد که همه چی رو میدونه ومی فهمه ، حسنک یک روزی به رفیقش گفت : " چرا ما نباید نمازامون درپنج وقته مجزا و ازهم جدا بخونیم .. مگه پیغمبر این کار رو نمی کرد ؟ "

رفیقش بهش گفت :" اول بگو ببینم این اعتراضه یا سؤاله ؟ اگه اعتراضه که باید بگم هنوز موضوع رو درک نکردی، وجرو بحث با تو در این مورد به نتیجه نمی رسه ، چونکه نمی خوای چیزی یاد بگیری فقط می خوای لجبازی کنی . اما اگه سؤاله یک کمی حواستو جمع کن، گوشاتو وازکن، ببین چی می گم."

حسنک گفت :"‌نه بابا من واقعا می خوام یک چیزی یاد بگیرم "

دوستش ادامه داد :" خوب حالا شدی پسر خوب . قبل از اینکه بریم سراغ جواب، باید بدونیم که نمازهایی که واجبه شش نوعه :

اول نمازهای روزانه که هفده رکعته ودر پنج وقت باید خوانده بشه

دوم نماز آیاته یعنی نمازی که در هنگام اتفاقات طبیعی خوانده می شه

سوم نماز میته یعنی نمازی که برای جنازه انسان می خوانند

چهارم نماز طواف یعنی در ایام حج بعد از طواف خانه خدا 

پنجم نماز قضای پدر بر پسر بزرگترش

ششم نماز اجاره ویا نذر وقسم وعهد .

اما الان نمی خواهیم راجع به همه این نمازها صحبت کنیم ، فقط به نمازهای واجب روزانه کار داریم که بهش نمازهای  پنجگانه هم گفته می شه چون در پنج وقت باید خوانده بشه ، صبح، ظهر، عصر، مغرب، عشا یعنی هرکدام از این نمازها را باید در وقت مشخص و معینی خواند که اگر در وقت خودش نباشه مورد قبول خداوند مهربان قرار نمی گیره .

وقت نماز صبح از زمانی که اذان صبح را می گویند تا طلوع آفتاب می باشد که در این زمان می توانیم نماز صبح رابخوانیم ، در این زمان نمی توانیم نمازهای دیگر را بخوانیم .

وقت نماز ظهر از اذان ظهر شروع می شه و تا حدود پنج دقیقه به غروب آفتاب ادامه داره که آن پنج دقیقه هم  وقت مخصوص نماز عصره .

وقت نماز عصر از حدود پنج دقیقه بعد ازاذان ظهره تا غروب آفتاب اون پنج دقیقه اول هم وقت مخصوص نماز ظهره .

خوب همینطور که می بینی در یک فاصله زمانی می تونیم هم نماز ظهرو بخونیم هم نماز عصرو.

وقت نماز مغرب هم از اذان مغرب شروع می شود تا حدود پنج دقیقه به نیمه شب  

 


شرعی که اون پنج دقیقه وقت مخصوص نماز عشااست.

وقت نماز عشاهم از حدود پنج دقیقه بعد از اذان مغرب تا اذان صبح فردای آن روز .

آره درسته این نمازها هم مثل نمازهای ظهر و عصر در وقت مشترک می تونیم باهم بخونیم .

گفتیم هر نماز واجب یه وقت خاص خودش داره که فهمیدنش خیلی ساده وآسونه ،همه میتونن این وقت رو مشخص کنن

اگه گفتی چه جوری؟

حسنک گفت : " نه از کجا بدونم "

- ای بابا خیلی ساده است حالا من یادت می دم ،وقت نماز صبح از طلوع فجره یعنی وقتی که بین زمین وآسمان سفیدی مثل دم روباه پیدا می شه .

- برای فهمیدن وقت نماز ظهر یک چوپ صاف را در زمین نصب می کنیم و منتظر می مونیم هنگامی که سایه این چوب به کوتاهترین اندازه خودش برسه وقت نماز ظهر شده  .

-  وقت نماز مغرب هم هنگامی که آفتاب غروب می کنه ، شروع می شه.

اما امروزه دیگه کسی به این علامتها توجه نمی کنه بلکه در تقویم ها ساعت شرعی هرکدام از این نمازها رو نوشتن یا اینکه در رادیو و تلویزیون اذان پخش می کنن که همان کافیه .

 نمازهای پنج گانه در اصل دو وقت دارن وقت فضیلت و وقت غیر فضیلت ،وقت فضیلت یعنی اول وقت نماز خوندن .

-   اینو دیگه می دونم ، معلومه یعنی چه .

-  خوب حالا که اینو فهمیدی ، باید بدونی که خدای مهربان برای اینکه بنده هاش به زحمت نیفتن اجازه داده که نمازهایی را که وقت هایشان باهم مشترکند باهم بخوانیم ، اما می تونیم اونا روجدا از هم ، هم بخونیم . حضرت محمد صلی الله علیه وآله این نمازهارو در خیلی وقتها  با هم خواندند ، می خوام بگم ما طبق روایات واحادیث اجازه داریم این کار راانجام بدیم همانطور که پیغمبر عمل کرد هردو شکل نماز رو بخونیم، جداگانه وباهم .. تازه مگه نشنیدی چندی پیش یکی از علمای بزرگ ترکیه فتوی داده که مردم می توانند نمازهارو باهم بخوانند واین فتوا با دلیل وسند درست می باشد وتکیه بر نماز ما شیعه ها دارد، این عالم سنی اضافه می کنه که همانطور که یک فرقه بزرگ از مسلمونها ، ( شیعه ها)، این طور نماز می خونند یعنی با هم .

   در اینجا خوبه که داستانی از زبان دکترعباس ترجمان برات نقل کنم ..

دکتر ترجمان در محفلی که بنده هم حاضر بودم گفت : " زمانی که دانشجو بودم یه روز یه دکتر ادبیات عرب واستاد دانشگاه بغداد گفت اصلا زبون فارسی ادبیاتی نداره وخیلی تهی دسته ."

اقای دکتر ترجمان میگه : "من دیگه اینجا ترکیدم وهرچه خواستم خودمو نگه دارم نتونستم از جا بلند شدم وبه این دکتر به اصطلاح ادبیات گفتم : جناب دکتر اگر شما ادبیات فارسی رو مطالعه می کردین این حرفو نمی زدین . بعد از 3 یا 4 روز من سر کلاس روی نیمکت خودم نشسته بودم همون استاد اومد بالای سرم وسرش رو نزدیک گوشام کرد وگفت : تو راست میگی اگه من اون روز ادبیات فارسی رو مطالعه می کردم اون حرفارو نمی زدم ..."

حالا شما اول برو مطالعه کن یا لا اقل سر جلسه اول وقت حاضر شو بعدا این سؤالهارو بپرس .

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته .

نگارش در تاريخ دوشنبه ٦ مهر ۱۳۸۸ توسط پیـوند آل محمد (ص) | نظرات()