علی أکبر در  چند جمله

* پدر بزرگش  : إمام أمیر المؤمنین (علیه السلام).

* مادر بزرگش : فاطمة دخت رسول (صلى الله علیه وآله وسلم).

* پدرش : إمام حسین (علیه السلام).

* عمویش : أمام حسن (علیه السلام) وبقیّه أولاد أمیر المؤمنین (علیه السلام).

* عمّه اش : زینب ، أُم کلثوم، وبقیّه دختران أمیر المؤمنین (علیه السلام).

* برادرانش : إمام زین العابدین (علیه السلام)، عبد الله رضیع.

* خواهرانش: فاطمه ، سکینه ، رقیّه.

* مادرش : لیلى دختر أبی مرّة بن عروة بن مسعود ثقفی.

* متولد مدینه منوره در 11 شعبان سال 33 هـ.

* شبیه رسول الله (صلى الله علیه وآله وسلم) از نظر خلقت ، خُلق وخوی، منطق و سخن بود.

* کنیه اش : أبو الحسن.

* لقبش : أکبر.

* نزد پدرش امام حسین (علیه السلام) در کربلا دفن گردید، که بسیاری از مسلمانان به ویژه شیعیان آنجارا زیارت می کنند

* با پدرش امام حسین علیه السلام در کربلا شهید شد.

* عمرش : 27 سال.

ابوالفرج اصفهانی از مغیره روایت کرد: روزی معاویه بن ابی سفیان به اطرافیان و هم نشینان خود گفت: به نظر شما سزاوارترین و شایسته ترین فرد امت به امر خلافت کیست؟ اطرافیان گفتند: جز تو کسی را سزاوارتر به امر خلافت نمی شناسیم! معاویه گفت: این چنین نیست. بلکه سزاوارترین فرد برای خلافت، علی بن الحسین(ع)است که جدّش رسول خدا(ص) می باشد و در وی شجاعت و دلیری بنی هاشم، سخاوت بنی امیه و فخر و فخامت ثقیف تبلور یافته است. (1(

اما از این که وی از امام زین العابدین(ع)، فرزند دیگر امام حسین(ع) بزرگتر یا کوچک تر بود، اتفاقی میان مورخان و سیره نگاران نیست. روایتی از امام زین العابدین(ع) نقل شده که دلالت دارد بر این که وی از جهت سن کوچک تر از علی اکبر(ع) بود. آن حضرت فرمود: کان لی اخ یقال له علیّ اکبر منّی قتله الناس ...(2)مقبره حضرت علی اکبر علیه السلام در کربلای معلی پایین پای اباعبدالله الحسین علیه السلام است و در سلام زیارت عاشورا منظور از وعلی علی ابن الحسین آقا علی اکبر علیه السلام می باشد.

امام حسین (ع) در تربیت وی و آموزش قرآن ومعارف اسلامی و اطلاعات سیاسی و اجتماعی به آن جناب تلاش بلیغی به عمل آورد و از وی یک انسان کامل و نمونه ساخت و شگفتی همگان، از جمله دشمنانشان را بر انگیخت.

نقل است روزی علی اکبر(ع) به نزد والی مدینه رفته و از طرف پدر بزرگوارشان پیغامی را خطاب به او میبرد، در آخر والی مدینه از علی اکبرسئوال کرد نام تو چیست؟ فرمود: علی سئوال نمود نام برادرت؟ فرمود: علی آن شخص عصبانی شد، و چند بار گفت: علی، علی، علی، « ما یُریدُ اَبُوک؟ » پدرت چه می خواهد، همه اش نام فرزندان را علی می گذارد، این پیغام را علی اکبر(ع) نزد اباعبدالله الحسین (ع) برد، ایشان فرمود : والله اگر پروردگار دهها فرزند پسر به من عنایت کند نام همه ی آنها را علی می گذارم و اگر دهها فرزند دختر به من عطا، نماید نام همه ی آنها را نیز فاطمه می گذارم.

 

درباره شخصیت علی اکبر(ع) گفته شد، که وی جوانی خوش چهره، زیبا، خوش زبان و دلیر بود و از جهت سیرت و خلق و خوی و صباحت رخسار، شبیه ترین مردم به پیامبر اکرم(ص) بود و شجاعت و رزمندگی را از جدش علی ابن ابی طالب (ع) به ارث برده و جامع کمالات، محامد و محاسن بود. (3(

 

پی نوشت

 - 1الارشاد، ص 458

 -2نسب قریش (مصعب عبن عبدالله زبیری)، ص 85، الطبقات الکبری (محمد بن سعد زهری)، ج 5، ص 211

3- منتهی الامال ، ج1، ص

 

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۳۸٩ توسط پیـوند آل محمد (ص) | نظرات()