میلاد حضرت علی اکبر فرزند امام حسین علیه السلام

علی أکبر در  چند جمله

* پدر بزرگش  : إمام أمیر المؤمنین (علیه السلام).

* مادر بزرگش : فاطمة دخت رسول (صلى الله علیه وآله وسلم).

* پدرش : إمام حسین (علیه السلام).

* عمویش : أمام حسن (علیه السلام) وبقیّه أولاد أمیر المؤمنین (علیه السلام).

* عمّه اش : زینب ، أُم کلثوم، وبقیّه دختران أمیر المؤمنین (علیه السلام).

* برادرانش : إمام زین العابدین (علیه السلام)، عبد الله رضیع.

* خواهرانش: فاطمه ، سکینه ، رقیّه.

* مادرش : لیلى دختر أبی مرّة بن عروة بن مسعود ثقفی.

* متولد مدینه منوره در 11 شعبان سال 33 هـ.

* شبیه رسول الله (صلى الله علیه وآله وسلم) از نظر خلقت، خُلق وخوی، منطق و سخن بود.

* کنیه اش : أبو الحسن.

* لقبش : أکبر.

* نزد پدرش امام حسین (علیه السلام) در کربلا دفن گردید، که بسیاری از مسلمانان به ویژه شیعیان آنجارا زیارت می کنند

* با پدرش امام حسین علیه السلام در کربلا شهید شد.

* عمرش : 27 سال.

ابوالفرج اصفهانی از مغیره روایت کرد: روزی معاویه بن ابی سفیان به اطرافیان وهم نشینان خود گفت: به نظر شما سزاوارترین و شایسته ترین فرد امت به امر خلافتکیست؟ اطرافیان گفتند: جز تو کسی را سزاوارتر به امر خلافت نمی شناسیم! معاویه گفت: این چنین نیست. بلکه سزاوارترین فرد برای خلافت، علی بن الحسین(ع)است که جدّش رسولخدا(ص) می باشد و در وی شجاعت و دلیری بنی هاشم، سخاوت بنی امیه و فخر و فخامت ثقیفتبلور یافته است. (1(

اما از این که وی از امام زین العابدین(ع)، فرزند دیگر امام حسین(ع) بزرگتر یاکوچک تر بود، اتفاقی میان مورخان و سیره نگاران نیست. روایتی از امام زینالعابدین(ع) نقل شده که دلالت دارد بر این که وی از جهت سن کوچک تر از علی اکبر(ع) بود. آن حضرت فرمود: کان لی اخ یقال له علیّ اکبر منّی قتله الناس ...(2)مقبره حضرتعلی اکبر علیه السلام در کربلای معلی پایین پای اباعبدالله الحسین علیه السلام استو در سلام زیارت عاشورا منظور از وعلی علی ابن الحسین آقا علی اکبر علیه السلام میباشد.

امام حسین (ع) در تربیت وی و آموزش قرآن ومعارف اسلامی و اطلاعات سیاسی واجتماعی به آن جناب تلاش بلیغی به عمل آورد و از وی یک انسان کامل و نمونه ساخت وشگفتی همگان، از جمله دشمنانشان را بر انگیخت.

نقل است روزی علی اکبر(ع) به نزد والی مدینه رفته و از طرف پدر بزرگوارشانپیغامی را خطاب به او میبرد، در آخر والی مدینه از علی اکبرسئوال کرد نام تو چیست؟فرمود: علی سئوال نمود نام برادرت؟ فرمود: علی آن شخص عصبانی شد، و چند بار گفت: علی، علی، علی، « ما یُریدُ اَبُوک؟ » پدرت چه می خواهد، همه اش نام فرزندان را علیمی گذارد، این پیغام را علی اکبر(ع) نزد اباعبدالله الحسین (ع) برد، ایشان فرمود : والله اگر پروردگار دهها فرزند پسر به من عنایت کند نام همه ی آنها را علی می گذارمو اگر دهها فرزند دختر به من عطا، نماید نام همه ی آنها را نیز فاطمه می گذارم.

 

درباره شخصیت علی اکبر(ع) گفته شد، که وی جوانی خوش چهره، زیبا، خوش زبان و دلیربود و از جهت سیرت و خلق و خوی و صباحت رخسار، شبیه ترین مردم به پیامبر اکرم(ص) بود و شجاعت و رزمندگی را از جدش علی ابن ابی طالب (ع) به ارث برده و جامع کمالات،محامد و محاسن بود. (3(

 

پی نوشت

 - 1الارشاد، ص 458

 -2نسب قریش (مصعب عبن عبدالله زبیری)، ص 85، الطبقات الکبری (محمد بن سعدزهری)، ج 5، ص 211

3- منتهی الامال ، ج1، ص

 

/ 0 نظر / 37 بازدید