نکته بینی های آیت الله بهجت (قدس سره)

آیت الله بهجت نگاهی به این دوستمون کرد و گفت که شما مأمور به رساله اید نه حدیث!

آیت الله بهجت

کم کم طلبه هایی که سر درس میان بیشتر می شن و در این میان، طلبه های سال اولی جنب و جوش بیشتری دارن. کلاً وقتی که سال اولی هستی، احساس معنوی و درونی خاصی داری. یادش به خیر وقتی ده سال پیش توی همین روزها وارد حوزه شدم، هر روز برای نماز صبح به مسجد مرحوم آقای بهجت می رفتیم که اون روزها خیلی خلوت تر بود و آقای بهجت خیلی معروف نشده بود هنوز. آقای بهجت نماز جماعت رو خیلی دیرتر از بقیه می خوند. مثلاً نماز صبح رو نزدیکی های طلوع آفتاب می خوند. یادمه یه بار یکی از دوستان طلبه ام که جسورتر از من بود بعد نماز رفت از ایشون پرسید مگه حدیث نداریم که اگه کسی نماز مغرب رو بعد طلوع ستاره ها بخونه ملعون واقع می شه؟! آقای بهجت نگاهی به این دوستمون کرد و گفت که شما مأمور به رساله اید نه حدیث!

 

واقعاً جواب آقای بهجت عالی بود. اگه قرار باشه هرکسی بره احادیث رو بدون داشتن علم رجال و درایه و لغت عرب و ... عمل کنه دیگه سنگ رو سنگ بند نمی شه. هر علمی مقدمات خاصی داره و فهم حدیث هم به این راحتی ها نیست. مرحوم آقای بهجت از این نکته بینی ها زیاد داشت. کم حرف می زد ولی خیلی حرفاش پرمغز بود. واقعاً جاش این روزا خیلی خالیه.

منبع: http://www.tebyan.net/Hawzah/Ethics_Morality/2010/6/12/126643.html  تبیان

نظر hossein khanjary
در توضیح به سوالی که گفته شده چر ایشون دیر میخوندن باید بگم که شنیدم که چون مردم از جاهای مختلف برا خودن نماز میومدن از آیت الله بهجت خواسته بودن دیرتر نماز بخونه تا مردم بتون از فیض حضور در نمازشون بهره مند شوند در ضمن شنیده بودم به ایشون خیلی توصیه کرده بودن که با یه عده محافظ برن تا مسجد چون اونوقت صبح که خلوت هست خطرناکه اما ایشون قبول نمیکنن بعد ازشون درخواست میکنن حداقل نزدیک روشن شدن هوا برن که آخر سر با اصرار فراوان و با توجه به مطلب قبلی که گفتم ایشون حاضر میشن که ای کار رو بکنند البته میگم یادم نیست دقیقا ارز کجا این رو شنیدم یا خوندم
/ 0 نظر / 37 بازدید